İçeriğe geç

VİOP nedir basit anlatım

VİOP Nedir?

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP), Türkiye’de Borsa İstanbul AŞ tarafından işletilen ve ürünlerine dayalı türev piyasa olarak kabul edilen bir finansal piyasadır. VİOP, yatırımcıların riskten korunma, portföy çeşitlendirme, arbitraj ve spekülasyon işlemleri yapabilmesini sağlayan bir platformdur.

VİOP’da yatırım yapmak için öncelikle bir aracı kurum ile anlaşma yapılır. Bu anlaşma sırasında aracı kurum tarafından sözleşmeye konu olan ürünün kullanım şartları, teminat miktarları ve komisyon oranları gibi önemli hususlar konuşulur.

VİOP Ürünleri

VİOP’da işlem gören ürünler, dövizler, kıymetli madenler, endeksler, hisse senetleri ve tahviller olmak üzere geniş bir yelpazede bulunmaktadır.

VİOP İşlemleri

VİOP’ta yapılan işlemler, alım opsiyonu, satım opsiyonu, düz varlık alım satımı, opsiyon alım satımı, türev ürün alım satımı, portföy alım satımı ve arbitraj olarak sıralanabilir.

VİOP Teminatları

VİOP işlemlerinde teminatlar, boşanma teminatı, kontrat teminatı, pozisyon teminatı ve teminat tamamlama çağrısı olarak sıralanmaktadır. Boşanma teminatı, yatırımcıların pozisyonlarını açmalarını sağlamak amacıyla aracı kurum tarafından talep edilen teminat miktarıdır. Kontrat teminatı ise pozisyonları ve işlem hacmini belirlemek için aracı kurum tarafından talep edilen teminat miktarıdır. Pozisyon teminatı, yatırımcıların pozisyonlarını sürdürebilmeleri için aracı kurum tarafından talep edilen teminat miktarıdır. Teminat tamamlama çağrısı, yatırımcının pozisyon teminatını tamamlaması gereken durumlarda aracı kurum tarafından talep edilen teminat miktarıdır.

VİOP’un Avantajları

VİOP, yatırımcıların riskten korunma, portföy çeşitlendirme, arbitraj ve spekülasyon işlemleri yapabilmesini sağlayan bir platformdur. VİOP ayrıca, yüksek likidite, düşük işlem maliyeti, yüksek kaldıraç oranları, düşük teminatlar ve kısa vade gibi özellikleri ile avantajlı bir yatırım aracıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir